SKANZENY ROUBENEK

15.10.2007

Někomu se to bude zdát jen těžko uvěřitelné, ale i stavbami z minulých století je možné se nechat inspirovat.

Pro toho, kdo touží rekonstruovat starší statek, usedlost, faru nebo mlýn, může být návštěva skanzenu neboli muzea v přírodě velkým přínosem. Skanzenové vesničky nejsou určeny jen pro obdivovatele lidového stavitelství a života v jiných století, ale také pro odvážné stavebníky.

Tak jako návštěva centra vzorových domů může pomoci při výběru nového domu, může prohlídka muzea v přírodě inspirovat při odvážném rozhodnutí rekonstruovat či zakoupit starší stavbu. Skanzenů, do kterých se můžeme vypravit v České republice je dost, ale vždy musíme vědět, co vlastně chceme vědět a hlavně vidět. V případě, že se hodláme pustit do rekonstrukce roubeného selského statku, určitě se nevydáme do hornického či středověkem inspirovaném skanzenu, to by nám bylo k ničemu. Jak v Čechách, tak i na Moravě najdeme několik skanzenových vesniček, které nám dokonale představí lidové stavitelství 18.,19. a na začátku 20. století. Jen ve stručnosti jmenujme alespoň ty nejznámější, k nimž patří Veselý Kopec, Betlém Hlinsko, Rožnov pod Radhoštěm, Zubrnice, Holašovice, Vlčnov, Kouřim, Strážnice, Vysoký Chlumec...

Jednou z nejrozsáhlejších expozic lidového stavitelství v přírodě na území východních Čech je soubor lidových staveb Vysočina. Její zvláštnost spočívá v tom, že jednotlivé expoziční celky se nacházejí v několika osadách obce Vysočina a ve městě Hlinsku. Na Veselém Kopci se návštěvníci seznámí například s ukázkami lidového stavitelství z oblasti českomoravského pomezí a Železných hor. Jednotlivé zemědělské usedlosti jsou volně rozptýleny v původním krajinném prostředí a dokládají způsob života a hospodaření drobných rolníků od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Krásnou roubenku, hamr, mlýn a barokní zámeček je zas možné vidět v nedaleké expozici v osadě Svobodné Hamry. Ve středu města Hlinska na pravém břehu Chrudimky můžeme obdivovat roubené domy městských, drobných řemeslníků a dělníků (hrnčířů, tkalců, ševců, hračkářů...), které zde vznikaly v průběhu několika desítek let od poloviny 18. století.

Každá stavba ve skanzenu, která byla rekonstruována v našem či minulém století, nás může inspirovat použitím stavebních materiálů, prováděných rekonstrukčních prací či vkusného vybavení interiéru. Určitě nás překvapí například nově provedená skladba roubených či hrázděných stěn, vhodné umístění pece či ručně provedená kachlová kamna. Je v roubence dostatek světla? A co v zimě, udrží teplo? Vytopí ji třeba jen pec? Jak zprovoznit a zútulnit starý mlýn?

Na dotazy týkající se postupu rekonstrukčních prací i použitých materiálů určitě ochotně odpoví kvalifikovaný průvodce. Pokud sám nebude vědět, bude alespoň schopen požadované informace získat a dodatečně je zaslat. Svým způsobem nám mohou rekonstruované stavby ve skanzenu také napovědět, co nám na naší stavbě, historické památce památkový ústav schválí či naopak zamítne. Rozhodně nepočítejme s tím, že u zemědělské usedlosti z konce 19.století spatříme plastová okna, dveře, betonovou střešní krytinu či satelitní přijímač na střeše. To platí i o interiérech. Výzdoba interiérů, barevné řešení fasády či vnitřních omítek nás však může mile potěšit nebo naopak zklamat.

Každopádně může být návštěva skanzenu tipem na výlet v jakémkoliv ročním období. Ovšem pozor, je dobré vždy si předem ověřit otevírací dobu, ne všechny skanzeny mají otevřeno po celý rok a všechny dny v týdnu. Ve skanzenech je obvykle za poplatek povoleno fotit a filmovat, ale existují i určité výjimky. Skanzeny obvykle procházíme sami (s mapkou) nebo s průvodcem, díky kterému získáme odborný výklad o jednotlivých stavbách, ale také o tom, jak v nich lidé po celý rok žili. Jestlipak by to bylo i pro nás, pro zhýčkané stavebníky 21. století?

Návštěva skanzenu může být pro celou rodinu příjemným a hlavně nezapomenutelným zážitkem, zejména v době konání různých kulturních akcí, třeba pravých staročeských trhů, posvícení, poutě či vystoupení ochotnického divadla. Na návštěvu některého ze skanzenů i v zimě během Velikonočních či Vánočních svátků určitě dlouho nezapomeneme. Pokud však chceme získat hlavně informace o stavbách a pracích na nich provedených, je lepší se těmto akcím vyhnout, neboť v davu hlučících návštěvníků se toho asi příliš nedozvíme.